HABERLER 2015

2015 yılı Ahilik Haftası etkinlikleri,  11-17 Mayıs tarihleri arasında, Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi tarafından belirlenen program çerçevesinde, merkezde, Torbalı ve Seferihisar’da düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirildi.

13.08.2008 tarih, 26966 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği’ doğrultusunda, İl Kutlama Komitesi,  İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Gençlik Ticaret İl Müdürlüğü, Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği ve üniversite  temsilcilerinden oluştu.

İzmir Esnaf Teşkilatı ve komite üyesi kurum ve kuruluşlar, düzenlenen etkinliklerle zengin bir kültür değerimiz olan Ahilik kurallarını, öğretilerini kamuoyuna tanıtmak, topluma, özellikle yeni nesile Ahi Evran ilkelerini benimsetmek hedefini gütmektedir. 

Etkinlikler

2015 yılı Ahilik Haftası’nın en önemli noktası, Türkiye’de ilk kez bir kadının, İzmirli Kuaför Sevinç Karasakız’ın Yılın Ahisi seçilmesi oldu. Kadına şiddet olaylarının tırmandığı bir dönemde İzmir yine farkını göstermiş oldu.

İlk gün Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma ve törenin ardından, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile dönemin İzmir Valisi Mustafa Toprak ziyaret edildi. Ardından şed kuşatma töreninin tiyatral gösterisi için Narlıdere’ye geçildi ve ilçe belediye başkanı ve kaymakamlığı ziyaret edildi. Narlıdere pazaryerindeki gösterinin ardından halka Ahi Pilavı ve lokması dağıtıldı, çarşı esnafına bilgilendirici broşürler ve karanfil dağıtıldı.

Ahilik Haftası kutlamaları Torbalı ve Seferihisar ilçelerinde gerçekleştirilen  etkinliklerle tamamladı. Kutlamalar doğrultusunda İlçe kaymakamları ve belediye başkanları ziyaret edildi, sanayi sitelerinde esnaf sanatkarlara kahvaltı verildi. İlçe yöneticileriyle birlikte sanayi sitesi ve ilçe çarşılarındaki esnaf sanatkarlar da ziyaret edildi.

Bakandan tebrik

Türkiye’de ilk kez Kadın Yılın Ahisi seçilen Yıldız Karasakız’ı Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de kutladı. Karasakız’a özel bir mektup yazan Canikli, yardımseverlik, kardeşlik, doğruluk gibi özellikleriyle Yılın Ahisi seçilen Sevinç Karasakız’ı tebrik etti. Canikli’nin mektubunu Torbalı Sanayi Sitesi’nde düzenlenen kahvaltı sırasında  Ticaret İl Müdürü Cevat Akgönüllü  elden verdi.

İlk defa bir kadının yılın ahisi seçilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini de ifade eden İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘  İzmir Türkiye’de hep ilkleri gerçekleştirmiştir. Kadınlarımız maalesef toplumsal yapı içinde hak etmediği bir konumda bulunuyor. Eziliyor, şiddete ve haksızlığa uğruyor. Böyle bir dönemde bir kadını bu ünvana layık gören İzmir esnaf ve sanatkar teşkilatı, farkını ve duyarlılığını yine ortaya koydu. Ahi teşkilatlarında Ahi Bacı’lar vardı, biz de bugün bir bayan girişimciyi Yılın Ahisi seçtik. Kadınların ekonomik hayata ve üretime daha fazla katkı verebilmeleri için kadın girişimcilere pozitif ayırımcılık yapılmalıdır. ” diye konuştu. 

Etkinlikler çerçevesinde meslek eğitimi alan öğrencilere Ahi felsefesinin önemli bir öğesi olan ‘Şed Kuşatma Töreni’ tiyatral gösteriyle sunuldu.  Tiyatro gösterisi ile alanda kurulan eski meslekler stantları da iki ilçenin belediye başkanlarının ve kaymakamlarının ilgisini çekti.