HABERLER 2017

30. Ahilik Haftası etkinlikleri, her yıl olduğu gibi Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma törenleri ile başladı. Ahilik komitesi üyelerinin dönemin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan ile dönemin İzmir Valisi Erol Ayyıldız ziyaretlerinin ardından, İESOB Konferans Salonu’nda düzenlenen Şed Kuşatma Töreni tiyatral gösterisi ilgi ile izlendi. Protokol üyeleri ve misafirler daha sonra, salonun yanındaki Fuaye bölümünde hazırlanan ‘Esnafın Zaman Tüneli Dün-Bugün’ standlarını gezdiler. Standlarda eski meslekler, emek isteyen ve kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin canlandırmaları ilgi topladı.

30. Ahilik Haftası kutlamaları, Gaziemir ve Karaburun ilçelerinde düzenlenen etkinliklerle tamamlandı. Programlar çerçevesinde ilçelerin kaymakam ve Belediye Başkanları makamlarında ziyaret edildi.

Ziyaretlerde İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu,   Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Karaburun kaymakamlığına vekalet eden Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol  ile Karaburun Belediye Başkanvekili Hamdi Yavuz’a Ahilik Nasihatı Tablosu sundu.

Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Beyen ile Karaburun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Ok’un açılış konuşmalarını yaptığı etkinliklerde Mutlu’ya Ahilik Haftası kutlama komitesi üyeleri ile  esnaf kuruluşlarının temsilcileri eşlik etti.

Etkinlikler çerçevesinde Gaziemir Sevgi Yolu’nda ve Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda ilçe esnaf sanatkarları ile halka açık kahvaltı verildi. Kahvaltıların ardından Şed Kuşatma Töreni’ni anlatan ve halka açık sunulan tiyatro gösterileri ilgi ile izlendi. Gösterilerin ardından protokol üyeleri tarafından geçen eğitim yılında sınıflarını birincilikle bitiren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.

Gösterilerin ardından Mehter Takımı eşliğinde ilçe çarşılarını dolaşan Zekeriya Mutlu, Ahilik Komitesi üyeleri ile ilçe yöneticileri esnaf sanatkarlara  ve halka karanfil dağıttı.

Etkinlikler dünden bugüne mesleklerin gelişimini simgeleyen esnaf standlarını ziyaretlerle ve halka Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramlarıyla sona erdi.