HABERLER 2016

29. Ahilik Haftası coşkuyla kutlandı. Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan kutlamalar ardından Birlik yöneticileri İzmir Valiliğine ve Büyükşehir Belediyesi’ne ziyarette bulundu.

İESOB Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış ve geleneksel Şed Kuşatma töreni ise oldukça görkemli oldu. Törene  İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İESOB Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam,   İl Ticaret  Müdürü Cevat Akgönüllü,  İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak, İzmir protokolü ve oda başkanları katıldı.

Tören sonunda, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir’de Yılın Ahisi seçilen Pastahane sahibi Emre Demirci’ye şed kuşağı ve özel giysilerini giydirdi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki  ve İESOB’deki törenlerde,  Birliğin hazırlattığı  birebir karton esnaf sanatkar fotoğrafları  canlı mankenler büyük ilgi gördü. Etkinlikler boyunca  Soğuk Heykel Atölyesi’nden  10 canlı mankenin  farklı meslekleri sergiledi.

Birlik Binası’nda düzenlenen tören sonunda İESOB Anadolu Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nde başarılı olan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Karşıyaka ve Kemeraltı’nda renkli  etkinlikler

Kutlamalar doğrultusunda İlçe kaymakamları ve belediye başkanları ziyaret edildi, Karşıyaka ve Kemeraltı çarşılarında şovlar yapıldı, Ahi Pilavı ve lokması dağıtıldı, esnaf sanatkarlara tanıtıcı broşürler ve karanfil verildi.

Esnaf heyeti ilk olarak Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı makamında ziyaret etti. Akpınar’ın ardından Karşıyaka Kaymakamı Saadettin Yücel’i de ziyaret eden esnaf heyeti daha sonra belediye başkanı ve kaymakamın katılımlarıyla Karşıyaka Çarşısı esnafını ziyaret etti.

Türk milli takımına seçilen kuaförlerin şov yaptığı çarşıda ayrıca soğuk heykellerin gösterisi de ilgi çekti. Program çerçevesinde halka Ahi Lokması ve Pilavı ikram edildi.

Kemeraltı’nda milli şov

İESOB ve kutlama komitesi üyeleri öğleden sonra Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile ilçe kaymakamı Mustafa Çek’i makamlarında ziyaret ettiler.

Pekdaş ve Çek’in katılımlarıyla Konak girişinden başlayarak Kemeraltı Çarşısı’ndaki esnaf sanatkarları ziyaret eden Birlik ve komite üyeleri, Ahi felsefesini içeren broşürleri vatandaşlara dağıttı.

Milli kuaförlerin şovu ve soğuk heykel gösterisi ile süslenen etkinler vatandaşların ilgisini topladı.

Ahilik Haftası kutlamaları, Bayındır’da düzenlenen etkinliklerle tamamlandı…

29. Ahilik Haftası etkinlikleri, Bayındır ilçesinde düzenlenen etkinliklerle tamamlandı. Program çerçevesinde Bayındır Belediye Başkanvekili Veli Uludağ ile ilçe kaymakamı Barboros Baran’ı makamlarında ziyaret eden Ahilik Haftası kutlama komitesi üyeleri ve İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ilçe yöneticilerine el yapımı birer vazo hediye etti.

Ziyaretlerin ardından, İzmir’den gelen çok sayıdaki oda başkanı ve ilçe yöneticilerinin katılımıyla Bayındır Sanayi Sitesi’nde esnaf sanatkarlara kahvaltı düzenlendi.

Kahvaltıda Bayındır Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı İzzet Daşdı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Davut Sakarsu ile ilçe kefalet kooperatifi başkanı Bahrettin Cihan kısa bir konuşma yaparak etkinliklerin Bayındır’da yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Site esnaf sanatkarına seslenen İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, Ahilik Felsefesi hakkında bilgi verdi.

İESOB temsilcileri ve kutlama komitesi üyeleri daha sonra  Belediye Başkanvekili Veli Uludağ ve ilçe kaymakamı Barboros Baran’ın da katılımlarıyla Bayındır çarşısını ve pazarını ziyaret ettiler.

Ziyarette esnafa ve vatandaşlara Ahi Felsefesi’ni içeren broşürler ve karanfil dağıtıldı. Bayındırdaki etkinlikler Belediye Parkı’ndaki saç şov ile sona erdi. Türk milli takımına seçilen İzmirli kuaförlerin şovunun ardından Birlik Başkanı Mutlu, Baran ve Uludağ ile birlikte vatandaşlara Ahi Pilavı ve lokması ikram etti.